See looja on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "looma",
"3": "-ja"
},
"expansion": "looma + -ja",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From looma + -ja.",
"forms": [
{
"form": "looja",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "loojat",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-ohutu",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/ohutu",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojad",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojad",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojad",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojate",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojat",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojaid",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojasse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatesse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaisse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojas",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojates",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojais",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojast",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatest",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaist",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojale",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatele",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaile",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatel",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojail",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojalt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatelt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojailt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaks",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "loojateks",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "loojaiks",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "loojani",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "loojateni",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "loojana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatena",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojata",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojateta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaga",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatega",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "looja",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "loojat",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "looja (genitive looja, partitive loojat)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "looja",
"2": "loojat"
},
"expansion": "looja (genitive looja, partitive loojat)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "looja"
},
"name": "et-decl-ohutu"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Estonian ohutu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Estonian terms suffixed with -ja",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "helilooja"
}
],
"glosses": [
"creator, maker"
],
"id": "en-looja-et-noun-NrC1DDcc",
"links": [
[
"creator",
"creator"
],
[
"maker",
"maker"
]
]
}
],
"word": "looja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "loovva",
"3": "-ja",
"t1": "to create"
},
"expansion": "loovva (“to create”) + -ja",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luoja"
},
"expansion": "Finnish luoja",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "looja"
},
"expansion": "Estonian looja",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From loovva (“to create”) + -ja. Akin to Finnish luoja and Estonian looja.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojiin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojiis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "loojast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "loojalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "loojaal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojiil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "loojalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "loojaks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "loojiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "loojanna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "loojiin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "loojant",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "looja",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"loo‧ja"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"loo‧ja"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian terms suffixed with -ja",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "People",
"orig": "izh:People",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Looja"
}
],
"glosses": [
"creator"
],
"id": "en-looja-izh-noun-vGv9hI69",
"links": [
[
"creator",
"creator"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloːjɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈɫoːj]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈloːjɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈɫo̝ːjɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-oːj"
},
{
"rhymes": "-oːjɑ"
}
],
"word": "looja"
}
{
"derived": [
{
"word": "helilooja"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "looma",
"3": "-ja"
},
"expansion": "looma + -ja",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From looma + -ja.",
"forms": [
{
"form": "looja",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "loojat",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-ohutu",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/ohutu",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojad",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojad",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojad",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojate",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojat",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojaid",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojasse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatesse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaisse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojas",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojates",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojais",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojast",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatest",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaist",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojale",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatele",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaile",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatel",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojail",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojalt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatelt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojailt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaks",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "loojateks",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "loojaiks",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "loojani",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "loojateni",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "loojana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatena",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojata",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojateta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaga",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojatega",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "looja",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "loojat",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "looja (genitive looja, partitive loojat)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "looja",
"2": "loojat"
},
"expansion": "looja (genitive looja, partitive loojat)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "looja"
},
"name": "et-decl-ohutu"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian nouns",
"Estonian ohutu-type nominals",
"Estonian terms suffixed with -ja",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"creator, maker"
],
"links": [
[
"creator",
"creator"
],
[
"maker",
"maker"
]
]
}
],
"word": "looja"
}
{
"derived": [
{
"word": "Looja"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "loovva",
"3": "-ja",
"t1": "to create"
},
"expansion": "loovva (“to create”) + -ja",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luoja"
},
"expansion": "Finnish luoja",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "looja"
},
"expansion": "Estonian looja",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From loovva (“to create”) + -ja. Akin to Finnish luoja and Estonian looja.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "looja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojiin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "loojia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "loojii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojiis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "loojast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "loojalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "loojaal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojiil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "loojalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "loojilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "loojaks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "loojiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "loojanna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "loojiin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "loojant",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "loojint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "looja",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"loo‧ja"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"loo‧ja"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms suffixed with -ja",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/oːj",
"Rhymes:Ingrian/oːj/2 syllables",
"Rhymes:Ingrian/oːjɑ",
"Rhymes:Ingrian/oːjɑ/2 syllables",
"izh:People"
],
"glosses": [
"creator"
],
"links": [
[
"creator",
"creator"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloːjɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈɫoːj]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈloːjɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈɫo̝ːjɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-oːj"
},
{
"rhymes": "-oːjɑ"
}
],
"word": "looja"
}
Download raw JSONL data for looja meaning in All languages combined (8.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.